Nadmiar produktów mlecznych w diecie może zwiększyć ryzyko zachorowania na raka prostaty.

Rak prostaty nazywany również rakiem gruczołu krokowego jest jednym z najczęściej diagnozowanych

nowotworów u mężczyzn. W Europie rozpoznawany jest już u 214 pacjentów na 1000. Ryzyko zachorowania rośnie wraz z wiekiem. Najbardziej narażeni są panowie po 65 roku życia. Zachorowaniu sprzyja głównie niezdrowa dieta i siedzący tryb życia.

Badania pokazują, że w Polsce na zapalenie prostaty cierpi ponad 40% mężczyzn powyżej 40 roku życia. Wielu lekarzy jest zdania, że odpowiednia dieta jest w stanie wspomóc organizm w przypadku, kiedy nowotwór jest już zdiagnozowany.

Amerykańscy naukowcy z Mayo Clinic odkryli zależności pomiędzy spożywaniem dużej ilości produktów mlecznych a zachorowaniem na raka. Do tej pory ostrzegano mężczyzn przed nadmiernym spożywaniem czerwonego mięsa, jednak w świetle najnowszych badań dużo groźniejsze mogą być mleko i ser.

Badacze z z Mayo Clinic zaobserwowali, że na raka prostaty cierpi zdecydowanie więcej mężczyzn w krajach zachodnich w porównaniu z Azją. Badacze podejrzewali, że to dieta może wpływać na zwiększoną podatność zachorowania na dany typ nowotworu.

Na tej podstawie zauważyli pewną zależność. Stwierdzili, że niskie spożycie produktów mlecznych w krajach azjatyckich wpływa na mniejszy odsetek chorych na raka gruczołu krokowego. Co oznacza, że mieszkańcy krajów zachodnich prawie każdego dnia sięgają po mleko i ser, a właśnie w tych krajach notuje się najwięcej przypadków zachorowalności na raka prostaty.

Naukowcy, na czele z onkologiem Johnem Shin, po analizie codziennego menu tysięcy mężczyzn z różnych krajów zauważyli również, że dieta wegetariańska znacznie zmniejszała ryzyko wystąpienia tego typu nowotworu.

Badania zostały opublikowane w prestiżowym czasopiśmie “Journal of the American Osteopathic Association”. Naukowcy objęli obserwacją ponad 1 milion pacjentów, analizując związek ich diety z ryzykiem zachorowania na raka prostaty.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Fill out this field
Fill out this field
Proszę wprowadzić prawidłowy adres email.

Menu