Probiotyki – fakty, o których nie wiedziałeś.

Polacy zaraz po Amerykanach i Francuzach są na 3 miejscu w “konsumpcji” leków przeciwbólowych. Nadużywanie leków przeciwbólowych oraz antybiotyków to grupy leków, które są najbardziej niebezpieczne dla naszej zdrowej flory jelitowej.

Mało kto wie że zastosowanie lecznicze probiotyku tylko w okresie podawania antybiotyku jest niewystarczające, taka kuracja – zdrowymi bakteriami powinna trwać co najmniej 3 miesiące! Wszelkie zaburzenia równowagi flory bakteryjnej w jelitach, mogą przyczyniać się do rozwoju wielu chorób metabolicznych i cywilizacyjnych: cukrzycy, otyłości, RZS, zespołu jelita drażliwego, nieswoistego zapalenia jelit, raka okrężnicy, biegunek, zaparć, alergii pokarmowych czy astmy.

Stosowanie probiotyków w pediatrii oraz w leczeniu osób  starszych daje znaczące korzyści. Wiele badań w neonatologii opisuje, że zastosowanie flory probiotycznej u niemowląt – szczególnie tych które urodziły się w wyniku cesarskiego cięcia, może uchronić je przed biegunkami, alergiami, kolką czy nawet ciężkimi zakażeniami szpitalnymi. U seniorów natomiast probiotyki znacznie poprawiają odporność, mają działanie przeciwbiegunkowe, wspomagają leczenie otyłości oraz zmniejszają prawdopodobieństwo zachorowania na raka jelita grubego.

Probiotyki ważne są również w leczeniu chorób autoimmunologicznych. Negatywny wpływ na nasze chore tkanki ma niewłaściwie pobudzony do ataku nasz układ immunologiczny, wtedy gdy występuje przerost patogenów i pasożytów. W naszych jelitach występuje silny stan zapalny i nie uda nam się go wyrównać, jeżeli nie wyleczymy jelit i nie usuniemy z nich patogenów. W takim przypadku antybiotyki powinniśmy zastosować jedynie w  ostateczności a już wcześniej powinniśmy przez co najmniej 6 miesięcy podawać zdrowe bakterie probiotyczne oraz zmienić dietę. W ten sposób probiotyki zagoją jelita – poprzez produkcje kwasu masłowego, kwasu mlekowego, kwasu octowego i witamin, oraz usuną w większości znajdujące się w nich patogeny – poprzez produkcję substancji zwanych bakteriocynami.

Probiotyki wspierają także odchudzanie, wg badań opublikowanych w “British Journal of Nutrition” spożywanie określonych bakterii probiotycznych może wspomóc walkę z otyłością. Bakterie Lactobacillus rhamnosus mogą zmieniać przepuszczalność ściany jelita przez hamowanie substancji prozapalnych przed ich wchłanianiem do krwiobiegu. W ten sposób zapobiegają reakcji łańcuchowej prowadzącej do nietolerancji glukozy, otyłości i cukrzycy typu II.

Inne badania pokazują, że suplementacja pacjentów cierpiących na nowotwory pęcherza i pacjentów będących po usunięciu guza, bakterii szczepu Lactobacillus casei – zahamowało wzrost tego nowotworu. Stwierdzono także pozytywny wpływ probiotyków na zapobieganie oraz leczenie nowotworów jelita grubego przez aktywację odpowiedzi autoimmunologicznej gospodarza i produkowanie antymutagennych i antykarcynogennych substancji zdrowotnych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Fill out this field
Fill out this field
Proszę wprowadzić prawidłowy adres email.

Menu