Witamina D nazywana witaminą słońca, jest bardzo istotna dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu.
Witamina D powstaje w skórze pod wpływem promieniowania słonecznego. W szerokości geograficznej jakiej leży Polska, synteza w skórze może występować od maja do września, pod warunkiem, że ok. 20% ciała (kończyny i twarz) jest odkryta i nie zablokowana substancjami z filtrem UV, które ograniczają jej syntezę nawet o 90%.
Dlatego nie powinno nas dziwić, że w obecnych czasach większość populacji ma jej poważny niedobór, często o tym nie wiedząc, bo rzadko który lekarz diagnozując choroby czy dolegliwości zleca badania kontroli poziomu witaminy D (oraz innych kluczowych witamin, hormonów i minerałów) – zamiast tego przypisuje symptomy konkretnej jednostce chorobowej i wypisuje recepty na środki farmakologiczne, które często powodują wiele skutków ubocznych.
W niektórych przypadkach wystarczyłoby tylko uzupełnić braki aby organizm na nowo zaczął prawidłowo funkcjonować. Często z rożnych powodów np. przy zbyt wielkiej ilości toksyn nawet przy odpowiednim dostarczaniu witamin i składników mineralnych nie wchłaniają się w wystarczającym stopniu.
Częstymi objawami niedoboru witaminy D są:
- bóle mięśni, kości, zębów lub stawów
- przewlekłe bóle
- bolesne, krwawiące dziąsła
- depresja
- smutek, apatia lub niepokój bez przyczyny
- podwyższone ciśnienie krwi
- częste infekcje
- senność i zmęczenie w ciągu dnia
- zaparcia albo biegunki
Jeśli występują u Ciebie takie objawy konieczne jest wykonanie szczegółowych badań krwi. Wiele źródeł podaje zaniżone poziomy witaminy D3. Wg doktora medycyny dr Jerzego Jaśkowskiego, prawidłowy poziom witaminy D3 (cholekalcyferolu) to 50-70 ng, a minimalna dawka witaminy D3 dla dorosłego człowieka wynosi 5000UI plus minimum 100-200 mcg witaminy K2.
Z wieloletniej praktyki dr Jaśkowskiego wynika że:
– chorzy, którzy mieli poziom Wit. D3 poniżej 30ng, bardzo często mieli dolegliwości sercowe,
– chorzy, którzy mieli poziom Wit. D3 poniżej 20ng, bardzo często chorowali na cukrzycę typu II,
– chorzy, którzy mieli poziom Wit.D3 ok. 10ng, bardzo często mieli rozpoznawane nowotwory.
Dlatego warto przede wszystkim mądrze korzystać z promieni słonecznych, wprowadzić jakościową suplementację i zadbać o regularne badania poziomu witaminy D3, aby w przypadku przewlekłego niedoboru nie dopuścić do zwiększenia ryzyka zachorowalności na choroby autoimmunologiczne, tj. choroby Leśniowskiego-Crohna, reumatoidalnego zapalenia stawów, stwardnienia rozsianego, tocznia, a także nadciśnienia tętniczego oraz osłabienia siły mięśniowej.