Witamina D – niezbędna do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu.

Witamina D nazywana witaminą słońca, jest bardzo istotna dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu.

Witamina D powstaje w skórze pod wpływem promieniowania słonecznego. W szerokości geograficznej jakiej leży Polska, synteza w skórze może występować od maja do września, pod warunkiem, że ok. 20% ciała (kończyny i twarz) jest odkryta i nie zablokowana substancjami z filtrem UV, które ograniczają jej syntezę nawet o 90%.

Dlatego nie powinno nas dziwić, że w obecnych czasach większość populacji ma jej poważny niedobór, często o tym nie wiedząc, bo rzadko który lekarz diagnozując choroby czy dolegliwości zleca badania kontroli poziomu witaminy D (oraz innych kluczowych witamin, hormonów i minerałów) – zamiast tego przypisuje symptomy konkretnej jednostce chorobowej i wypisuje recepty na środki farmakologiczne, które często powodują wiele skutków ubocznych.

W niektórych przypadkach wystarczyłoby tylko uzupełnić braki aby organizm na nowo zaczął prawidłowo funkcjonować. Często z rożnych powodów np. przy zbyt wielkiej ilości toksyn nawet przy odpowiednim dostarczaniu witamin i składników mineralnych nie wchłaniają się w wystarczającym stopniu.

Częstymi objawami niedoboru witaminy D są: 

  • bóle mięśni, kości, zębów lub stawów
  • przewlekłe bóle
  • bolesne, krwawiące dziąsła
  • depresja
  • smutek, apatia lub niepokój bez przyczyny
  • podwyższone ciśnienie krwi
  • częste infekcje
  • senność i zmęczenie w ciągu dnia
  • zaparcia albo biegunki

Jeśli występują u Ciebie takie objawy konieczne jest wykonanie szczegółowych badań krwi. Wiele źródeł podaje zaniżone poziomy witaminy D3. Wg doktora medycyny dr Jerzego Jaśkowskiego, prawidłowy poziom witaminy D3 (cholekalcyferolu) to 50-70 ng, a minimalna dawka witaminy D3 dla dorosłego człowieka wynosi 5000UI plus minimum 100-200 mcg witaminy K2.

Z wieloletniej praktyki dr Jaśkowskiego wynika że:

– chorzy, którzy mieli poziom Wit. D3 poniżej 30ng, bardzo często mieli dolegliwości sercowe,

– chorzy, którzy mieli poziom Wit. D3 poniżej 20ng, bardzo często chorowali na cukrzycę typu II,

– chorzy, którzy mieli poziom Wit.D3 ok. 10ng, bardzo często mieli rozpoznawane nowotwory.

Dlatego warto przede wszystkim mądrze korzystać z promieni słonecznych, wprowadzić jakościową suplementację i zadbać o regularne badania poziomu witaminy D3, aby w przypadku przewlekłego niedoboru nie dopuścić do zwiększenia ryzyka zachorowalności na choroby autoimmunologiczne, tj. choroby Leśniowskiego-Crohna, reumatoidalnego zapalenia stawów, stwardnienia rozsianego, tocznia, a także nadciśnienia tętniczego oraz osłabienia siły mięśniowej.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Fill out this field
Fill out this field
Proszę wprowadzić prawidłowy adres email.

Menu