Witaminy i suplementy wspomagające walkę z depresją.

Według systemu klasyfikacji (International Statistical Classification of Diseases and Related Health Problems, Tenth Revision), depresja jest chorobą afektywną, która może się przejawiać:

 • obniżonym nastrojem,
 • utratą zainteresowań,
 • brakiem zdolności odczuwania przyjemności,
 • mniejszą energią prowadzącą do wzmożonej męczliwości i zmniejszenia aktywności,
 • osłabieniem koncentracji i uwagi,
 • niską samooceną i małą wiarą w siebie,
 • poczuciem winy,
 • pesymistycznym postrzeganiem przyszłych wydarzeń,
 • myślami bądź zachowaniami samobójczymi lub autoagresywnymi,
 • problemami ze snem,
 • zaburzeniami apetytu.

Warunkiem rozpoznania depresji jest utrzymywanie się wyżej wymienionych objawów przez minimum dwa tygodnie, jednocześnie stanowiąc zmianę w stosunku do poprzedniego funkcjonowania. Rozpowszechnienie depresji, w populacji szacowane jest na około 10–15%. Odnosząc się do różnic w występowaniu depresji związanych z wiekiem, warto wspomnieć, że młodsi ludzie są bardziej narażeni na wystąpienie objawów depresyjnych niż starsi.

Tradycyjne leczenie depresji opiera się na wdrożeniu leków antydepresyjnych i prowadzeniu terapii. Leki regulują wahania chemiczne w mózgu, a terapia pomaga poradzić sobie z problemami.  Alternatywne metody opierają się zaś na przyjmowaniu suplementów diety i witamin, które w naturalny sposób poprawiają nastrój. Niektóre z nich mogą pomóc w walce z pierwszymi objawami depresji, zanim choroba rozwinie się na dobre.

Warto zauważyć że niedobory niektórych witamin i minerałów mogą powodować znaczne obniżenie nastroju, problemy z koncentracją, brak apetytu oraz ogólne osłabienie, apatię, drażliwość i problemy ze snem. Nieleczone niedobory niektórych substancji odżywczych sprzyjają więc występowaniu depresji lub mogą nasilać jej objawy.

Postępowaniem dietetycznym zmniejszającym ryzyko wystąpienia depresji oraz jej leczenie, jest niewątpliwie suplementacja kwasami tłuszczowymi omega-3. Wyniki niektórych badań, wskazują na poprawę rezultatów leczenia wielu postaci depresji, poprzez połączenie kwasów omega-3 z terapią lekami przeciwdepresyjnymi. Ponadto, dowiedziono, że u osób z depresją – występuje podwyższony stosunek stężenia kwasów omega-6 do omega-3 oraz niskie całkowite stężenie omega-3 w fosfolipidach błon komórkowych, co wpływa na zmiany w płynności i strukturze błon komórkowych. Naukowcy Kliniki Psychiatrii Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu uznali suplementację złożoną z: 2,2 g EPA, 700 mg DHA, 240 mg GLA oraz witaminy E i oleju z wiesiołka za efektywną w profilaktyce oraz leczeniu depresji.

Witaminy z grupy B również są ważne dla zdrowia mózgu. Pomagają kontrolować procesy, które wpływają na nastrój i inne funkcje mózgu. Niski poziom tych witamin jest związany z depresją.

Z raportu opublikowanego na łamach „Mental Health Nursing” wynika, że utrzymywanie odpowiednich poziomów również witaminy D może pomóc w zmniejszeniu depresji. Receptory dla tej witaminy znajdują się w wielu obszarach ośrodkowego układu nerwowego, między innymi w tych jego częściach, które zaangażowane są w regulację nastoju. Ponadto witamina D3 wpływa na metabolizm i procesy regeneracji komórek i struktur OUN oraz ich ochronę  przed uszkodzeniami.

Suplementacja orotanem litu jest również szczególnie przydatna w przypadku zaburzeń psychicznych i problemów z nastrojem. Przeprowadzono badania, które wykazały, że leczenie pacjentów chorych na depresję (choroba jednobiegunowa, jak i dwubiegunowa) z zastosowaniem litu przyniosło nie tylko remisję objawów, ale również normalizację parametrów w obrębie układu immunologicznego.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Fill out this field
Fill out this field
Proszę wprowadzić prawidłowy adres email.

Menu