Ziołowe terapie na Boreliozę.

Bakteria Borrelia burgdorferi wywołuje ogólnoustrojową chorobą odzwierzęcą boreliozę (krętkowicę kleszczową). Borelioza jest też często nazywana chorobą z Lyme, gdyż właśnie w miejscowości Lyme w stanie Connecticut w USA pierwszy raz ją zidentyfikowano (1975r.).

Borelioza jest chorobą przewlekłą, układową obejmującą objawy:

  • skórne (rumień wędrujący) – charakterystyczne zaczerwienienie skóry, pełzające ku obwodowi i zanikające od środka
  • stawowe  i mięśniowo-szkieletowe – wędrujące bóle kości, stawów i mięśni oraz ścięgien mogą wystąpić w stadium wczesnego zakażenia rozsianego w okresie kilku tygodni od zakażenia. Nawracające zwykle asymetryczne zapalenie stawów, którym towarzyszy ból, obrzęk i wzmożone ocieplenie – ujawnia się zwykle w ciągu 2 lat po zakażeniu. Najczęściej zmiany dotyczą stawów kolanowych, rzadziej natomiast stawów ramienno-barkowych, łokciowych, nadgarstkowych oraz biodrowych i skokowych.
  • kardiologiczne – zapalenie mięśnia sercowego, arytmia o zmiennym nasileniu.
  • neurologiczne – limfocytowe zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, zapalenie nerwów czaszkowych, zapalenie korzeni nerwowych i nerowów obwodowych.

Czas, jaki musi upłynąć, aby bakteria znajdująca się we wnętrzu kleszcza zaraziła człowieka to minimalne 24 godziny. Dlatego bardzo ważne jest aby po każdym spacerze z lasu, ogrodu, łąki dokładnie oglądać skórę i ubranie.

Jeśli znajdziemy kleszcza w naszej skórze, powinnyśmy jak najszybciej udać się do lekarza lub delikatnie usunąć kleszcza pęsetą i zdezynfekować miejsce ugryzienia. Przez następne 2-3 tygodnie musimy obserwować miejsce ugryzienia czy nie pojawia się opisany wcześniej rumień.

Leczenie boreliozy opiera się głównie na zastosowaniu antybiotyku (stosujemy 30 dni). Oprócz tego musimy podawać od początku leczenia jednocześnie najwyższej jakości probiotyk, którego stosujemy minimum 3 miesiące. Podczas leczenia boreliozy należy przyjmować także naturalne multiwitaminy, wdrożyć specjalną dietę (przeciwgrzybiczą) oraz przyjmować silne zioła wspomagające nasz organizm takie jak:

  • Ekstrakt z czosnku pospolitego – roślina lecznicza która wykazuje działanie antybakteryjne ( w tym przeciwko krętkom borreli. Wykazuje również wpływ przeciwmiażdżycowy, zmniejszający nadciśnienie tętnicze oraz ma właściwości antygrzybicze. Stosujemy ekstrakt skondensowany (min. DER 10:1), ekstrahent wodno-alkoholowy).
  • Ekstrakt z korzenia szczeci pospolitej – przydatny w trudnych i długotrwałych infekcjach, również w terapii boreliozy. Stosujemy ekstrakt min. 10:1, ekstrahent: woda i etanol.
  • Ekstrakt z vilcacory – zawiera alkaloidy stymulujące białe ciałka krwi, które niszczą bakterie atakujące organizm. Działa przeciwzapalnie, przeciwwirusowo, przeciwutleniająco. Stosujemy ekstrakt min. 10:1, ekstrahent: woda i etanol.
  • Ekstrakt z korzenia rdestu japońskiego – działa przeciwbakteryjnie wobec krętków boreliozy oraz stymuluje układ immunologiczny do walki z bakteriami i wirusami. Jest źródłem resweratrolu, który pobudza mikrokrążenie  i reguluje przemianę materii. Znajdziemy w nim m.in. selen, miedź, żelazo, cynk i mangan. Stosujemy ekstrakt zagęszczony 10:1, ekstrahent: woda i etanol.
  • Ekstrakt z liści brodziuszki wiechowatej – zioło antybakteryjne przeciw boreliozie, wzmacnia odporność, przyspiesza trawienie oraz oczyszcza organizm z toksyn. Stosujemy silny ekstrakt min.  DER 10:1, ekstrahent: woda i etanol.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Fill out this field
Fill out this field
Proszę wprowadzić prawidłowy adres email.

Menu